Działania

Działania w Fit for REACH 2

Projekt "Zarządzanie ryzykiem chemicznym i ocena alternatyw: Narzędzia i najlepsze praktyki wspierające cyrkularność, tworzenie bardziej zrównoważonych produktów i unikanie niepożądanych substytucji zamiennych — LIFE FitforREACH-2" (FFR-2) wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce w ich praktykach zarządzania ryzykiem chemicznym. Zapewniony jest spójny system zarządzania ryzykiem chemicznym oparty na podejściach i narzędziach opracowanych w ramach poprzedniego projektu LIFE FitforREACH-1 (2015-2020) w formie podręcznika i cyfrowych wskazówek. Projekt buduje zdolności do wdrażania systemu zarządzania ryzykiem chemicznym lub jego elementów w firmach użytkowników końcowych. 

Celem i główną ideą FFR-2 jest, aby firmy bałtyckie wdrożyły (elementy) systemów zarządzania ryzykiem chemicznym, uczyniły je częścią swoich standardowych praktyk, a tym samym zredukowały użycie i emisję oraz ekspozycję na niebezpieczne substancje. W firmach powinien zostać wprowadzony proces ciągłego doskonalenia i, gdzie to możliwe, zaimplementowane przypadki substytucji jako przykład praktycznej redukcji ryzyka. Po zakończeniu projektu firmy powinny samodzielnie operować swoimi systemami bez dalszej pomocy. 

Praca będzie opierała się na obszernych podręcznikach, konkretnych narzędziach zarządzania ryzykiem chemicznym, szkoleniach i materiałach informacyjnych, a także na konkretnych i praktycznych konsultacjach. 

Główną grupą docelową FFR-2 są formulatorzy mieszanin i użytkownicy końcowi substancji i mieszanin, w tym dostawcy usług. Na podstawie oceny status quo w firmach uczestniczących w FFR-2 wspólnie identyfikowane są opcje doskonalenia w zarządzaniu ryzykiem chemicznym. Chociaż nad każdym aspektem zarządzania ryzykiem chemicznym można pracować, skupienie projektu na substytucji substancji (bardzo) wysokiego ryzyka jest kluczowe. Dokładna ocena alternatyw wspiera podejmowanie decyzji opartych na informacjach o substytucji w firmach i może zapobiec wyborowi podobnie niebezpiecznych alternatyw (niepożądana substytucja). Przykłady działań obejmują rutyny zakupowe, ochronę pracowników, inwentaryzację chemikaliów, monitorowanie zgodności, komunikację w łańcuchu dostaw i ogólną znajomość chemikaliów. 

We współpracy z kolejną grupą docelową - firm w sektorze odpadów zostaną zbadane opcje identyfikacji niebezpiecznych substancji w odpadach oraz to, jak te informacje mogą zmienić praktyki sortowania i przetwarzania, prowadząc do czystszych materiałów wtórnych i nowych rynków klientów. 

W odróżnieniu od poprzedniego projektu, działania w FFR-2 są również wdrażane w Polsce, gdzie w przeszłości mniej firm zostało przeszkolonych w zakresie zarządzania ryzykiem chemicznym. Dalsze replikacje będą miały miejsce w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, takich jak Węgry, Słowacja, Czechy czy Serbia. 

FFR-2 ma również na celu zwiększenie znaczenia chemikaliów w systemach zarządzania środowiskowego, poprzez uczynienie "wpływów toksycznych i potrzeb działania" bardziej wyraźnymi w standardach systemów zarządzania środowiskowego. To znacznie zwiększyłoby świadomość firm na temat chemikaliów.