toetabettevõtteid kemikaalide tõhusamal haldamisel
ja ohtlike ainete asendamisel

Mööblitootja KVIST muutub keskkonnasäästlikumaks

Läti mööblitootja KVIST SIA osaleb partnerina projektis LIFE Fit for REACH-2, mille eesmärk on parandada keskkonnasäästlikkust ja minna tootmises üle ohutumatele keemilistele alternatiividele. Ettevõte toodab kvaliteetset puitmööblit, peamiselt toole. Enamiku toodete põhimaterjal on puit – täispuit ja kumerad liimitud osad.

Ettevõttel on projekti raames kaks fookust. Konkreetsete materjaliga seotud täiustused ja kemikaalide riskijuhtimise parandamine.

Tootmises vähendatakse ohtlikke aineid, orgaaniliste lahustite baasil värvid asendatakse veepõhiste värvidega. Juba praegu kasutab KVIST veepõhist värvi, õli ja seepi, kuid 10% kasutatavast värvist on endiselt lahustipõhine. See, kuigi väike osa, on ometi töötajatele terviserisk ja tekitab ohtlikke jäätmeid. Ka muud ohtlikud lahustid on lähiaastatel plaanis kasutuselt kõrvaldada. Et tagada samaväärne toon, materjal ja pinnatugevus, vajab värvi asendamine siiski mõnevõrra aega ja katsetamist. 

Lisaks proovib ettevõte koostöös projekti ekspertide meeskonnaga välja vahetada toolitootmises kasutatavaid polsterdusmaterjale (polüuretaanvahule keskkonnasõbralikuma asendusvariandi leidmine) ning leida alternatiive pakendis kasutatavale plastile. 

Ettevõte on seadnud eesmärgiks, et pehme mööbli tooted peavad olema ELi või Põhjamaade ökomärgisega, mis seab alternatiividele täiendavad vastavusnõuded. 

 

 

Kemikaalide riskijuhtimise seisukohast tegeleb KVIST projekti käigus töötajate teadmiste ja ohutuskaardi mõistmise, põhjaliku kemikaalide riskijuhtimise poliitika väljatöötamise, kemikaalide laoseisu ülevaatamise ja kemikaaliarvestuse täiendamisega. Samuti parandab KVIST ettevõtte jäätmekäitlussüsteemi jäätmeauditi abil. Erilist tähelepanu pööratakse ohtlike jäätmete vähendamisele tootmises.